Jak mam ubrać w słowa,
czym jest dla mnie Wisła?
Ona jest jak tlen,
bez Niej bym nie istniał.
 
Nawet, gdy Klub w tarapatach
od nas ma niezmienne wsparcie
na tę wierność nie ma bata
my stoimy wciąż na warcie.
Bo nikt nie ma patentu
Ani we wszystkim racji
Wisła wyjdzie z zakrętu
Ku uciesze Fundacji.
04.02.2020 r.
 
Klubowej niechęci
wózek zaprzeczeniem,
po Polsce w swych barwach
spełnia się marzenie.
10.07.2011r.

Szczegółowymi celami Fundacji są: 

Aktywizacja społeczna i integracja osób niepełnosprawnych poprzez udział w imprezach sportowych i kulturalnych. Organizacja zajęć o charakterze sportowym i rekreacyjnym dla osób niepełnosprawnych, dzieci, młodzieży i dorosłych. Aktywizacja, pomoc społeczna oraz opieka zdrowotna i rehabilitacyjna nad osobami niepełnosprawnymi. Promocja aktywizacji osób niepełnosprawnych. Organizacja imprez i wyjazdów turystycznych i wyjazdów integracyjnych dla osób niepełnosprawnych. Organizacja zajęć o charakterze profilaktyczno-kompensacyjnym dla osób niepełnosprawnych, dzieci i młodzieży. Kreowanie i nagłaśnianie wydarzeń promujących Małopolskę. Działanie na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z terenu Małopolski z osobami niepełnosprawnymi z zagranicy. Rozwijanie współpracy międzyregionalnej oraz międzynarodowej. 

Aktywizacja obywatelska, społeczna i zawodowa przedstawicieli społeczności lokalnych, w szczególności grup zagrożonych dyskryminacją, marginalizacją i wykluczeniem społecznym. Działania prospołeczne na rzecz organizacji, instytucji, grup nie zrzeszonych i osób potrzebujących. Organizacja konferencji i szkoleń w tym dla wolontariuszy, szkolenia i konsultacje dla asystentów osób niepełnosprawnych. Działania na rzecz integracji środowiska sportowego niepełnosprawnych. Propagowanie bezpiecznego uczestnictwa w imprezach sportowych i kulturalnych. Zwiększanie zainteresowania sportem wśród osób niepełnosprawnych, dzieci, młodzieży i dorosłych. Promocja sportu jako alternatywnej formy spędzania czasu wolnego wśród osób z niepełnosprawnościami, dzieci, młodzieży i dorosłych. Organizacja ruchu kibicowskiego osób niepełnosprawnych zamieszkujących na terenie Małopolski. Działania na rzecz likwidacji barier architektonicznych w obiektach użyteczności publicznej. 

FORBG, czyli Fundacja Otwarte Ramię Białej Gwiazdy początkowo miała być tylko Fan Clubem, którego głównym celem byłaby pomoc „wózkowiczom” w wyjazdach na mecze Wisły w innych miastach. Jeśli by pierwotny pomysł doszedł do skutku, to niestety nie obejmowałby swym „Ramieniem” innych rodzajów niepełnosprawności, a tym samym pogłębiałby już i tak istniejące podziały. W nazwie fundacji celowo pominęliśmy słowo „niepełnosprawni”, ponieważ wnikliwa analiza środowiska osób z niepełnosprawnościami sugerowała, iż to jedno słowo na dobre zaszufladkuje nas i ograniczy wyłącznie do „wózkowiczów”. Jednocześnie nie odcinamy się od tego specyficznego środka lokomocji, gdyż w Zarządzie Fundacji obok Marka Gója jest też Paweł Kękuś, który od przeszło dwudziestu lat porusza się na wózku. Chcąc tego uniknąć świadomie w nazwie posłużyliśmy się określeniem w naszej opinii najbardziej obrazowym: „Otwarte Ramię”. 

W tym miejscu u progu 10-lecia naszego istnienia warto odsłonić inne znaczenie, ukryte w nazwie Fundacji, ponieważ celowym zabiegiem była litera „O” – dla niewtajemniczonych skrót z orzeczenia o stopniu niepełnosprawności dla osób niewidomych i słabowidzących, „R” tyczy się narządu ruchu, zaś „G” osób głuchych i głuchoniemych. Parafrazując słowa klasyka: „żadna niepełnosprawność nie jest nam obca” i to okazało się strzałem w dziesiątkę. Działalność fundacji polega na pomocy i koordynacji uczestnictwa w meczach dla osób z niepełnosprawnościami jak też tych mających status „Przyjaciela Fundacji”, wolontariuszy, itd. oraz na organizacji wyjazdów na mecze Wisły Kraków w innych miastach. Fundacja to też organizacja turniejów dla młodych adeptów futbolu, czynne uczestnictwo w dniach integracji pod patronatem Urzędu Miasta, spotkania z piłkarzami, a w tym to najważniejsze – wigilijne. Na dobre zakorzeniliśmy się w strukturach PZPN, Ogólnopolskiej Federacji Kibiców Niepełnosprawnych (FKN) i wreszcie Ogólnoeuropejskiej organizacji CAFE z którą współpracujemy od momentu jej powstania w roku 2011 i pamiętnej konferencji na stadionie Wembley. Na co dzień Fundacja prężnie działa w social mediach, poprzez które na swym koncie ma już udział w wielorakich akcjach charytatywnych, jak np. licytacje koszulek, piłek i wszystkiego tego, co czyni nas kibicami i z kibicowaniem jest związane. 

Z Fundacją kibice przemierzyli Polskę wzdłuż i wszerz, od Podbeskidzia, Górnika Łęcznej, po Lechię, Arkę, Jagiellonię przez Widzew, GKS Bełchatów, Legię, Polonię Warszawa, Lecha, Śląsk, Zagłębia, Górnika, Ruch, Polonię Bytom. Dotarliśmy nawet na drugą stronę błoń. Doświadczenia z podróżowania za ukochaną Wisłą po całej Polsce, pozwalają myśleć, że antagonizmy pomiędzy klubami można odstawić na bok, gdy łączy nas wspólna pasja, a barwy klubowe nie przesłaniają rozumu (wyjątki wszak potwierdzają tylko regułę). 

Te słowa piszemy znając perspektywę osób ze sporymi ograniczeniami ruchowymi i nie tylko i jesteśmy żywym świadectwem, że jeśli istnieje wybór, oglądać mecz w TV, albo ruszyć cztery litery na stadion, to zdecydowanie polecamy opcję numer dwa. Tu zastosowanie ma też znana maksyma, iż podróże kształcą, więc czemu by nie podróżować śladem Białej Gwiazdy? 

P.S. Obecne stadiony i władze klubów w całej ekstraklasie przykładają naprawdę dużą wagę do bezpieczeństwa, a kibice z niepełnosprawnościami zdecydowanie w całym kraju są objęci, nomen omen, czułym ramieniem. Największe ograniczenia, istnieją wciąż w naszej wyobraźni. 

Fundacja to dobro wspólne
wir emocji, szczęścia, łez,
piłka miejsce ma szczególne,
tylko Wisła aż po kres.
Dobre Duchy
Nie będziemy się tłumaczyć,
bo nie ma w tym winy,
i nie chcemy się ukrywać
ot tak bez przyczyny.
Wyciągnięta dłoń,
rzucone wyzwanie,
nic się samo nie zrobiło,
bo nie było w stanie.
Nieraz głucha ściana
lub telefon głuchy,
lecz nad FORBG
pieczę mają „duchy”.
Z pewnością są dobre.
Gwiazdę w sercu mają,
szanujmy się wszyscy
świadectwo im dając.

Facebook
Twitter

2021 © Fundacja Otwarte Ramię Białej Gwiazdy

Skip to content